Prilikom odabira idealne parcele za izgradnju vašeg doma najprije biste trebali riješiti određene nedoumice, koje se na prvu možda čine nebitne, ali u konačnici nam same daju odgovor da li je ova parcela baš za vas i idealnu buduću namjenu, te koliko utiču na vrijednost konačne investicije.
Zemljišno-knjižni izvadak
Prije svega saznajte da li je zemljište upisano u ZK?
Uvidom u zemljišno knjižnji izvadak utvrđujemo da li su dokumenti „ uredni“ tj ko je vlasnik, koja je stvarna površina, eventualni tereti. Optimalno bi bilo da su dokumenti validni, jer se može pojaviti neki od problema u slučaju da nad zemljištem postoji hipoteka ili založno pravo. Da li je zemljište građevinsko – možemo utvrditi da li je ono upisano u ZK, da li je usaglašeno sa kopijom katastarskog plana uvidom u katastar općine na čijem teritoriju se zemljište nalazi, kao i uvidom u regulacioni plan.
Lokacija
Sljedeće pitanje kojem treba posvetiti pažnju jeste lokacija, drugim riječima ukoliko imate namjeru pravljenja luksuznih kuća s namjerom daljnje prodaje vodite računa da li se uloženi novac može i u kom periodu vratiti. Kada je riječ o samoj lokaciji najvažnije je da parcela ima pristup javnom putu, a ako ga nema provjeriti da li postoji dozvola pristupa sa nekih od susjednih nekretnina.
Komunalni priključci
Ulaskom u posjed utvrdite dostupnost komunalnih priključaka (voda, struja, kanalizacija) tj da li su provedeni u naselju. Ukoliko na zemljištu nema priključaka ostaje obaveza na investitoru obezbjeđenja istih što sa sobom povlači dodatne troškove.
Pripadajući porez
Ne biste trebali zaboraviti i plaćanje poreza na promet nekretnina, koji bitno utiče na konačnu cijenu zemljišta.
Dokumentacija za početak izgradnje:
Pribavljanje urbanističke saglasnosti je prvi korak ka izgradnji nekretnine, izdaje se ukoliko je gradnja u skladu sa prostorim planom. Urbanističku saglasnost izdaje općina u kojoj se nalazi predmetno zemljište. Da biste dobili urbanističku saglasnost potrebno je priložiti sljedeće dokumente:
1. Urbanistička saglasnost
- Izvadak iz zemljišne knjige,
- Kopiju katastarskog plana,
- Idejni projekat,
- Opis tehnologije rada,
- Dokaz za postojanje pravnog osnova dobijanja saglasnosti,
- Drugi podaci i administrativna taksa.
2. Građevinska dozvola
Naredni korak je pribavljanje građevinske dozvole koju takođe izdaje općina u kojoj se nalazi predmetno zemljište. Da biste dobili građevinsku dozvolu potrebno je priložiti sljedeće dokumente:
- Odobrenje za građenje,
- Pravosnažnu urbanističku saglasnost,
- Izvod iz katastarskog plana za pripadajuću parcelu,
- Dokaz o pravu građenja (ZK izvadak),
- Saglasnost za priključak komunalija od javih preduzeća telekom, vodovod i kanalizacije i elektordistribucija,
- Kupoprodajni ugovor sa izmirenim poreznim dugovanjima,
- Ugovor po kojem je vlasnik stekao pravo vlasništva ili građenja,
- Glavni ili izvedbeni projekat,
- Saglasnost za pribavljenu projektnu dokumentaciju,
- Dokaz o regulisanju pitanja građevinskog zemljišta,
- Dokaz o regulisanju zemljišne rente.
3. Upotrebna dozvola
Završni korak je pribavljanje upotrebne dozvole, koju izdaje Ministarstvo prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša, kao i Općina u kojoj se predmetna nekretnina nalazi u ovisnosti od kvadrature. Novoizgrađeni objekat se može koristiti tek nakon što nadležni organ donese rješenje – upotrebnu dozvolu.
Uz zahtjev za izdavanje upotrebne dozvole prilaže se sljedeća prateća dokumentacija:
- Kopija građevinske dozvole,
- Kopija katastarskog izvatka sa ucrtanim položajem objekta,
- Pismena izjava izvođača da su radovi izvedeni u skladu sa projektom,
- Pismeni izvještaj nadzora gradnje, odnosno da su svi korišteni materijali standardne kvalitete.
Nadamo se da smo vam približili procedure prilikom planiranja gradnje i same gradnje nekretnine. Za veće investicijske projekte svakako preporučujemo podršku i savjetovanje specijaliziranog tima MH Nekretnine, koji će vam pomoći da uz optimizaciju resursa (vremena i novca) realizujete uspješan projekat.
Kompletnu ponudu MH nekretnina možete naći na linku.